JM Vinárstvo Doľany

Na juhozápadnom úpätí Malých Karpát 115 hektárov vinohradov a 2 hektáre višňového sadu v chotári Dolian, Dolných Orešian a Dlhej obhospodarujú 3 generácie rodinného vinárstva Jozefa Mikuša JM Vinárstvo Doľany.

Úrodu zberajú z vysadených 20 odrôd viniča s ročnou produkciou 2,5 milióna litrov ušľachtilého moku. V ponuke vinárstva ktorého srdcom je jednoznačne a oprávnene vinica, nájdete vína v líniách Gold line, Black line, Slovakia line, Fruit line, Pinot Doľany a Mikuš nová generácia.

Vína z JM Vinárstvo Doľany sú oceňované na domácich aj zahraničných súťažiach. Zo súťaží v Americkom Finger Lakes a Great American Wine Competition priniesli zlaté a strieborné medialy Sauvignon Black Line 2016 a Alibernet Gold Line 2012. Z domácich súťaží doniesli vína z Dolian desiatky ocenení.

Srdcom vinárstva je Fugerov dom. Podnikateľský rod Fuggerovcov  z nemeckého Ausburgu v roku 1535 kúpili panstvo  Červeného Kameňa od Alexeja Thurza. Fuggerovci zotrvali v tejto oblasti takmer 50 rokov a počas tohto obdobia významnou mierou podporovali vinárstvo a vinohradníctvo pod Malými Karpatmi. V roku 1540 Anton Fugger vybudoval v Častej hospodársky objekt, ktorý dnes poznáme pod menom Fugerov dom. V nadzemnej časti sa nachádzala sýpka, v podzemnej pivnica na víno. Podľa  dobových dokumentov sa stala strediskom obchodu s vínom. V súčasnosti sa Fugerov dom využíva na degustácie a podujatia až pre 160 hostí.

Postupným preberaním zodpovednosti za pestovanie viniča a výrobu vína sa k slovu dostáva aj tretia vinárska generácia vo firme. Značka Mikuš je výsledkom práce mladej generácie vinárov v JM Vinárstvo Doľany, ktorá študuje, cestuje a miluje experimenty. Je to výsledok ich kreatívnej energie, vášne a zmyslu pre inovácie.